ÇOCUĞUMA PEKMEZ YEDİRİYORUM, DEMİR TAKVİYESİNİ VERMESEM OLUR MU?

Çocuğunuza her gün 500 gr (yazı ile yarım kilo) koska üzüm pekmezi yedirebilirseniz 5 damla demir takviyesini vermenize gerek yok.

6 aylık bir bebeğe bunu veremeyeceğimiz için koruyucu amaçlı demir takviyesi 4. ayda başlanıyor, 12 aya kadar öneriliyor.

Pekmez içeriği değişken bir gıda. Hangi meyve, nerede yetişiyor, nasıl işleniyor, hangi aşamalardan geçip hazırlanıyor ona göre içeriği değişebilir.

Bu tablo bir tez çalışmasından. Üzüm pekmezleri arasında bile içeriğin ne kadar değiştiğini görebiliyorsunuz. Burda belirtildiği gibi koska üzüm pekmezi demir (Fe) açısından en zengini. Dünkü paylaşımda bu markayı belirtmemin sebebi de bu. yoksa herhangi bir çıkar ilişkim yok.

Bir yaşındaki çocuğun demir ihtiyacını karşılamak için koska marka üzüm pekmezinden günde 500 gr, Şitoğlu marka olandan günde 1200 gr yemesi gerekiyor.

Yani pekmez günde 1-2 tatlı kaşığı verin ama demir ihtiyacını karşılamak için çok da yeterli olmadığını bilin.

Sağlığa zararlı HMF maddesini daha az içerdiği için sanayi tipi, basınçlı kazanlarda, daha düşük sıcaklıkta üretilen hazır pekmezlerin daha uygun olduğunu da belirteyim.

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ, PEKMEZ ÖRNEKLERİNDE VİTAMİN VE MİNERAL TAYİNİ, YÜKSEK LİSANS TEZİ, İDİL KARACA, ANALİTİK KİMYA ANABİLİM DALI, 2009