LOHUSALIK DEPRESYONU – Emziren Anneye Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Gebelik ve Doğum süreci başlı başına zor ve insanı yıpratan bir dönemdir. Doğum, bu süreci tamamlayıp rahata kavuşacağınız an değildir. Kadınlar için gebelikte alınan kilolar, rahat hareket edememe, bulantı kusma dönemleri, mide yanmaları, ağrı, yaşanan hormonal dalgalanmalar vs vs. pek çok etken maalesef olumsuz etki edebilmektedir. Bunlar yetmezmiş gibi dünyaya gelen bebeğin sorumluluğu, emzirmek, acıktı mı, susuz mu, karnı doyuyor mu, sarardı mı, kaka yaptı mı, neden ağlıyor gibi sorular iyice kafayı yorar.

Post partum depresyon dediğimiz LOHUSALIK DEPRESYONU bütün bu ağırlığın omuzlara binmesi sonucu gelişmektedir.

Doğum sonrası erken dönemden başlayarak anneye destek olmak, bebeğin bakımı ve sorumluluğunu paylaşmak onun üstündeki yükü azaltmak için faydalı olacaktır.

EMZİREN ANNEYE NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ?

Anne ne kadar rahat ve sağlıklıysa bebek de o kadar sağlıklı ve huzurludur. Stresli, gergin, tedirgin olan anne bebeklerinde kolik dediğimiz gaz sancıları daha çok görülür. Annemizi rahatlatmanız, moralini yüksek tutmanız süt miktarını artırır; bebeğin karnı doyar, huzurlu olmasını sağlar.

BİR KAÇ SOMUT ÖNERİ VERİRSEK:

  • İlk günlerde özellikle sezaryen doğum sonrası anne rahat hareket edemez, bebeği emzirme pozisyonunu almakta zorlanır. Ona yardımcı olun, sırtına yastıkla destek koyun, bebeği kucaklamasına, memeye tutturmasına yardım edin.
  • Bebeğin emme saatlerini siz takip edin, gerekirse saat kurun. Annemizin zaman yönetimini siz ele alın. Bu şekilde annenin stresini azaltabilirsiniz.
  • Oda sıcaklığını, nemi, havalandırma sürelerini ayarlayın. Bebek ve anne için uygun ortamı sağlayın.
  • Ziyaretçilerin giriş çıkışlarını düzenleyin. Yeni doğmuş bebeğin odasında kalabalık ortam olmamalıdır. Ziyarete gelenleri saatler içine yayarak kalabalık olmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Telefonla görüşme trafiğini ayarlayın. Annenin çok yorulmaması için telefonla konuşup hal hatır soranları sizin bilgilendirmeniz uygun olur.