BEBEKLERDE KULAK ŞEKİL BOZUKLUKLARI VE YENİLİKÇİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ

Detaylı bilgi ve randevu almak için 0542 240 7150 no’lu telefon numarasını arayabilir veya bilgi@drerdalpazar.com e-mail gönderebilirsiniz.

Sorularınızı sayfanın alt kısmında bulunan yorum bölümünde sorabilirsiniz. Yorum bölümünde bulunan bildirimleri açarak yeni yorumları ve cevapları anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bebeğinizin kulak şekli, yapısı size farklı gibi mi geliyor?

Kulaklarında şekil bozukluğu olmasından mı şüpheleniyorsunuz?

Kulak şekil bozukluklarının çoğu doğuştan gelmektedir ve anne karnındaki pozisyondan kaynaklanır. Yeni doğan döneminde neredeyse her 3 bebekten birinde (%20-35 sıklıkta) bu bozukluklar görülebilir. Bunların bir kısmı bebek büyüdükçe kendiliğinden düzelirken bir kısmı düzelmez, hatta daha da belirgin hale gelebilir. İleri yaşlarda ameliyat olmayı gerektirebilir.

Yeni doğan bebeğin kulakları katlanmış, kepçe veya sivri şekilde olabilir. Bu durumda genel kanı bekleyerek zaman içinde kulağın kendi kendine düzelmesini beklemektir. Ancak kulak deformelerinin sadece %30’u kendi kendine düzelmekte ve düzelip düzelmeyeceğini önceden ayırt etmenin kesin olan bilimsel bir yolu bulunmamaktadır.

Şekil bozuklukları düzelmezse çocuğun kendine güveninin azalmasına, özellikle okul döneminde alay konusu olmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle çoğu zaman 4-6 yaş civarı ameliyat olmayı gerektirir. Bu da anestezi altında yapılan, zor bir ameliyattır ve bakım süreci çocuklar için sıkıntılı olabilmektedir.

KULAK DEFORMİTELERİ
bebeklerde kulak deformiteleri

Kulak Şekil Bozukluklarının Ağrısız, Ameliyatsız Çözümü Var

Bebeğinizdeki dış kulak şekil bozukluğunun erken tanınması durumunda basit bir çözümü var. Cerrahi girişime gerek kalmadan sadece kalıpla doğal bir şekilde kulakların normal görünümünü alması mümkün. Zamanında doğan bebeklerde ilk 4 haftada erken doğanlarda ilk 3ay içinde ilk uygulamanın yapıldığı yöntem silikon bir aparatla kulak dışarıdan şekillendirilmesiyle uygulanıyor. Uygulama dört bileşenden oluşmakta. Bu bileşenler tek bir kalıp olarak kulağı yeniden şekillendirmekte. Doktorlar tarafından dakikalar içinde kulağa takılan parçaların yerleştirilmesinden 2 hafta sonraki kontrolde gerekirse bir büyük boy silikon kalıpla yeniden şekillendirme yapılmakta böylece zaman içinde yumuşak bir müdahale ile kulak şekillenmektedir. Çoğu şekil bozukluğu 3 set kalıp kullanımı ile düzelirken bebeğinizin kulağının kalıplama süresi tamamen gereken düzeltme miktarına bağlıdır. Genellikle 4 ila 6 hafta boyunca kullanımdan sonra, kulaklar normal şekline ulaşmaktadır. Bu yöntem silikon bir aparatla uygulanması nedeniyle cerrahi girişim gerektirmemesi bakımından önemlidir. Ağrısız, ameliyatsız, ailenin yaşamını ve bebeğin bakımını etkilemeden % 90’a varan oranlarda başarı sunan bu uygulama artık ülkemizde de mevcut.

Çocuğunuzun Kendine Güveni Zedelenmesin

Dış kulaktaki şekil bozuklukları sadece estetik sorun olarak görülse de çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimini de olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle okul döneminde akranlarının alay konusu olan çocukların kendine güveni azalmakta, kaygı bozukluğu, okula gitmek istememe, okul başarısında düşme gibi sonuçlar doğurabileceği bilinmektedir. Bunların erken dönemde düzelmesi hem cerrahi müdahaleyi engelleyebilir hem de kendi fiziksel görünümüyle barışık büyümesine katkı sağlayacaktır.

Bu kulak deformitelerinin hepsi erken müdahale edilirse düzeltilebilir!

Sonuç olarak:

  • Birçok bebek (yeni doğan bebeklerin %20 ile %35’i) bir çeşit kulak şekil bozukluğu ile doğmaktadır.
  • Çoğunluğu kendi kendine düzelmemekte ve bir kısmı da zaman geçtikçe daha da bozulmaktadır. Kalıplama yöntemleri yenidoğan bebeklere uygulanır. İdeal zaman ilk 6 haftadan öncedir.
  • Kulak anatomisine hakim, bebeğe dokunmayı bilen, bilgili, dikkatli bir uzman tarafından yapılan Kulak Kalıplama İşlemi 4-6 haftada tamamlanır; bebeğin duymasını, konforunu, emmesini etkilemez. Şu ana kadar binlerce bebekte uygulanmış, %90 dan fazla oranlarda kalıcı ve başarılı sonuçlar bildirilmiştir.
  • Bebeğinizin kulaklarında şekil bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız bizimle irtibata geçin, gerekirse fotoğraf gönderin.
  • Unutmayın ne kadar erken o kadar iyi.

Uzm. Dr. Erdal PAZAR

Detaylı bilgi ve randevu almak için 0542 240 7150 no’lu telefon numarasını arayabilir veya bilgi@drerdalpazar.com e-mail gönderebilirsiniz.

Sorularınızı sayfanın alt kısmında bulunan yorum bölümünde sorabilirsiniz. Yorum bölümünde bulunan bildirimleri açarak yeni yorumları ve cevapları anlık olarak takip edebilirsiniz.