DİL BAĞI – Ankiloglossi

Dil bağı (ankiloglossi), bebeğin dilini ağız tabanına bağlayan deri şeridinin normalden daha kısa olmasıdır.

Dil bağı olan her bebekte rahatsızlık görülmez. Bazı bebeklerdeyse dilin hareketini kısıtlayarak emmeyi zorlaştırabilir.

Dil bağı bebeğin yeni doğan muayenesi sırasında teşhis edilebilir, ancak bunu tespit etmek her zaman kolay olmamaktadır.

Dil bağı olan bazı bebekler ağızlarını memeyi tam olarak kavrayacak kadar geniş açamazlar. Bebek emerken arada zorlanıyor ve ‘gluk-gluk’ ses geliyorsa dil bağı var mı diye düşünmek gerekir. Bu ses memeyi tutturmak ve pozisyon vermekte zorluk yaşarsanız da duyulabilir.

Başarılı bir şekilde emzirmek için, bir bebeğin hem meme dokusunu hem de meme ucunu tutması gerekir. Meme ucunun hasar görmemesi için bebeğin dilinin alt diş etini örtmesi ve etkin vakumlamayı yapabilmesi gerekir.

Bebeğiniz beslenmede ve memeyi tutmakta sorun yaşıyorsa mutlaka dil bağı açısından değerlendirmek gerekir.

Dil Bağının Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeklerde dilini dışarıya çıkaramama,
  • Dilin kalp şeklinde olması,
  • Anne sütünü emerken meme başını tam olarak kavrayamama,
  • Beslenme güçlüğü, kilo alımında azlık
  • Annenin meme başında çatlak, yara, ağrı

Dil bağı olan bebek memeyi tutmakta zorlanır veya doyana kadar memede kalmasını sağlayamazsınız.

Bir süre emer, kısa bir ara verir, sonra tekrar emmek ister.

Huzursuzdur; hep aç gibidir ve gerektiği kadar hızlı kilo alamaz.

kalp şeklinde çatallanmış dil görünümü

Dil Bağı Tedavisi

Dil bağı olan bebek veya çocukları çocuk cerrahı veya KBB uzmanına yönlendiriyoruz. İnce olan dil bağları frenotomi dediğimiz basit cerrahi müdahale ile düzeltilebiliyor. Daha kalın olanlar için ayrı teknikler de kullanılabiliyor.

Çoğu dil bağı çok ince ve bebeklere sorun yaratmayacak düzeydedir. Emzirmede sorun yaşıyorsanız dil bağı açısından değerlendirmek gerekir. Fakat unutmayın emzirme problemlerinin çoğu dil bağı dışındaki nedenlere bağlıdır. Çoğu problem uygun emzirme desteği ile çözümlenebilir. Emzirmede sorun yaşıyorsanız; doktorunuza, aile hekiminize veya ebe/hemşirenize danışabilirsiniz.

Kaynaklar:

www.nhs.uk

www.uptodate.com

ÖNEMLİ İKİ NOKTA:

  1. Dil bağı telaffuz sorunlarına yol açabilir ama konuşma gecikmesine yol açmaz!
  2. Dil bağı olan çocuklar memeyi tutmakta zorlansalar da biberonla beslenmede sorun yaşamazlar! Bu da biberonların akış fizyolojisinin memeden tamamen farklı olmasından kaynaklanır. (Anne memesine en yakın biberon diye bir şey yoktur)