GÖKKUŞAĞI TARZI BESLENME, GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN RENK RENK BESLENME

Bu ara en sık sorulan sorulardan birisi “çocuğumun bağışıklığını desteklemek için hangi şurubu/vitamini vermeliyim?” Bağışıklığın düzgün çalışması için illa bir şurup vermeye gerek yok. Bunun için sağlıklı ve çeşitli rengarenk beslenme yeterli. Hemen anlatayım.  

Gökkuşağı stili beslenmedeki amaç renkli gıdalar tüketmek. Sadece kalori hesabı değil, besinlerdeki makro öğeler (protein, karbonhidrat, yağ) dışında; mikro bileşenlerin de önemli olduğunu hatırlatmak isterim.  Renklerin bu kadar önemli olmasının sebebi bitkilerin renklerini içlerindeki pigmentlerden yani fitokimyasal maddelerden alıyor olması. 

Bitkilerin temel yapısında bulunan, onlara tat ve renk veren bileşenlere genel olarak fitokimyasal maddeler denir. Bitkiler renklerini güneşe ve zararlı böceklere karşı koruyucu olarak kullanırlar. Gökkuşağı beslenme tarzı da renkleri kullanarak günlük yeterli miktarda vitamin ve mineral almak amacını taşır; yani “gökkuşağını yemek” deyişiyle gıdaların besin değerine dikkat çekilir. Farklı renklerdeki gıdalarla beslenmekse çok çeşitli vitamin ve mineralleri alarak beslenmek demektir. Her bir rengin farklı bir vitamin-mineral zenginliğini ifade ettiği bilinmektedir. Örneğin, sarı ve turuncu renkli gıdalar C vitamini deposudur.

◾Bu beslenmedeki temel noktalar şöyle sıralanabilir:

▶ Tek bir renge yönelmek sağlıksız olduğu için farklı renklerdeki besinleri bir arada tüketmek tercih edilir.

▶ Farklı renklerde de olsa sadece meyve veya sadece sebze yemek doğru bir beslenme şekli olmadığından sebze, meyve, bakliyat, kuruyemiş gibi farklı gıda gruplarını porsiyonlarınızda bir araya getirmek önemlidir.

▶ Kaliteli bir blender ve yaratıcılık ile çok hoş tatlar ve sağlıklı içecek karışımları elde etmek, böylece yemekle olmasa da içeceklerle pigmentleri alabilmek mümkündür.