BEBEKLER TEK MEMEDEN Mİ, YOKSA HER İKİ MEMEDEN DE Mİ EMZİRİLMELİDİR?

⏩ Her bebeğin kilosu, iştahı, mide kapasitesi farklıdır. Aynı şekilde her annenin meme büyüklüğü ve süt üretim kapasitesi farklıdır. O yüzden her bebek ve anne kendi rutinini oluşturup emzirmeye devam edebilir.

Emzirmede patron bebektir, istediği sıklıkta ve sürede emebilir. Kimisi hızlıca emer, kimisi yavaş yavaş dinlene dinlene karnını doyurur. Tek memeden güzelce aktif şekilde emdi, rahatladı, uykuya daldıysa sorun yok demektir. Uyanık veya hala istekliyse diğer memeyi de teklif edip emzirmeye devam edebilirsiniz.

⏩ Bebeğinizin emme sonrası huzurlu bir uykuya geçmesi, bezini günde 5-6 defa değiştirmek iyi emdiğinin işaretleridir. Bebeğin iyi beslendiğinin kesin göstergesi ise bebeğinizin kilo almasıdır. Bu yüzden kilo kontrolü önemli❗

⏩ Doğum sonrası ilk 1-2 hafta emzirme düzeni tam oturmadığı, bebek ve anne alışma evresinde olduğu için emzirme problemleri sık görülebilmektedir.

⏩ Bu yüzden yenidoğan döneminde bebekleri daha sık  kontrollere çağırıyoruz. Her kontrolde mutlaka emme ve emzirmeyi sorgulayıp, tartı kontrolü yapıyoruz.

⭐ Salgın döneminde dahi olsa bebeğinizin kontrollerini aksatmayın.