BEBEĞİMİN KAKASINDA MUKUS VAR, NE ANLAMA GELİYOR?

 ⏩ Mukus vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Grip olduğunuzda burnunuzdan mukus salınımı artar, burnunuz tıkanır veya akmaya başlar. Barsak enfeksiyonlarında da aynı nedenle mukus salgısı artabilir. 

⏩ Enfeksiyonlar dışında bebeğinizin yediği veya sizin tükettiğiniz gıdalar bebeğinizi rahatsız ederek sindirim sisteminde mukus salgısını artırabilir. Bu vücudun kendini korumak için verdiği bir tepkidir. Hafif durumlarda çocuğunuzda eşlik eden her hangi bir sorun olmaz. Ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz. Yediklerinize dikkat etmeniz, sağlıklı beslenmeniz, baharatlı veya paketli abur cubur gibi gıdaları azaltmanız yeterli olabilir.

⭐⭐ Fakat eşlik eden kusma, huzursuzluk, karın ağrısı, kanlı ishal, kilo alamama, vücutta kızarıklık, kabarıklık, egzama gibi belirtiler varsa besin alerjisi olma ihtimali yüksektir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir❗ 

En sık alerjiye yol açan gıdalar:

  • süt ve süt ürünleri, yumurta, 
  • susam, fıstık, fındık vs kuruyemişler,
  • kırmızı et,
  • buğday, çilek, domates gibi sebzelerdir. 

⏩ Kakada kan varlığının oluşturduğu endişe nedeniyle ebeveynler kontrolsüz biçimde birçok besini hem kendi diyetlerinden hem de bebeğin diyetinden çıkarmak istemektedir. Oysa bir besinin hele de inek sütü, et ve anne sütü gibi temel besinlerin diyetten çıkarılmasının sadece hekim kontrolünde ve izni ile yapılması gerekir.
⏩ Temel besinlerin diyetten çıkarılması durumunda hem bebekte hem de annede beslenme yetersizliği gelişebilmektedir. Bu nedenle özellikle de temel besinlerin diyetten çıkarıldığı ailelerde hekim yanında besin alerjisi hakkında deneyimli bir diyetisyenden de destek alınması gerekebilir. 

⏩ Doğrusunu bilelim, doğrusunu yapalım. İhtiyaç halinde doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.