HAYIR DİYEBİLMEK VE 2 YAŞ SENDROMU

Hayır demek benliğinin yani kişisel sınırlarının çizgisini çizmektir. Hayır dediğiniz sürece kim olduğunuzu, ne istediğinizi, ne istemediğinizi, neye tahammül edemediğinizi belirtmiş olursunuz. Her şeye evet veya fark etmez dediğiniz sürece benlik sınırlarınız görünmez olmaya başlayacak siz de insanların gözünde flu bir hale gelmeye başlayacaksınız.

Bu durum sizler için de geçerli çocuğunuz için de. Çocuklarda 2 yaş sendromu dediğimiz durum “EGO” yani benlik algısının yerleşmeye başlamasının sonucudur. Çocuğunuz hem bebeklik dönemindeki gibi anneye muhtaç, ihtiyaçlarının karşılanması için anneye bağlı, güven duygusuna çok ihtiyacı var. Hem de büyüdü kendisi hareket edebiliyor, düşünebiliyor, neyi isteyip istemediğine karar verebilecek olgunluğa erişmiş. Sizin söylediğiniz her şeyi yapmak zorunda değil. Hangi yemeği yiyeceğine, hangi çorabı giyeceğine kendisi karar verebilir.

Burada onun kişiliğine saygı duymanız önemli. Yaşadığı çatışmaları anlayıp ona yardımcı olabilirsiniz. Bebek olmak istediğinde sarılın, kucaklayın, güven verin. Büyük olmak istediğinde seçimlerini kendi yapmasına müsaade edin. Mesela “mavi çorabı mı giymek istersin yeşil olanı mı?” Son kararı kendi verebilir.