DEMİR EKSİKLİĞİNDE BESLENME ÖNERİLERİ

Demir eksikliğine bağlı kansızlık çocuklar için çok önemli bir hastalıktır. Bu hastalık başlangıçta iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, toprak-kağıt ve anormal maddeler yeme isteği yapar. Tedavi edilmemesi durumunda ise bu belirtilerde artışın yanında dilinde yara, tırnak yapısında bozulma, büyüme ve gelişimde duraklama, kalp yetmezliği, öğrenme ve zeka gelişiminde azalma gibi çok önemli ve geri dönüşümsüz sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde en önemli unsur beslenmedir. Demir açısından en zengin gıda anne sütüdür. İki yaşına kadar çocuğunuza mutlaka anne sütü verin. Ek olarak çocuğunuzun aşağıdaki listede verilen gıdalarla beslenmesi kansızlığı önleyecek veya mevcut kansızlığı düzeltecektir.

1) Kırmızı et ve ciğer
2) Yumurta (özellikle sarısı )

3) Tavuk
4) Balık (özellikle somon)
5) Tahin

6) Pekmez (ev yapımı pekmezler topraktan süzüldüğü takdirde tüm demirini kaybetmektedir. Bu nedenle Tarım Bakanlığı onaylı ve ambalajlı üzüm, hartnup-keçiboynuzu ve dut pekmezi tercih edilebilir.)
7) Kuru baklagiller (kuru fasulye, soya fasulyesi, barbunya, yeşil mercimek, nohut)
8) Koyu yeşil yapraklı sebzeler (biber, ıspanak, roka, maydanoz, kereviz yaprakları vb..)
9) 4 yaşından büyük çocuklar için kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, badem, fıstık, antep fıstığı, kabak çekirdeği

Bu gıdalarla birlikte turunçgiller, narenciye ve sebze (karnıbahar, patates, lahana vb..) tüketilmesi demir emilimini arttıracaktır. Çocuğunuza her gün 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu içirmeniz kansızlığı daha hızlı düzeltecektir. Çay, kahve ve aşırı süt tüketilmesi ise zararlıdır.

Demirden zengin gıdaları verdiğinizde aynı öğünde kalsiyum içeren süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden 2 saat boyunca uzak durmanız gerekir. Çünkü kalsiyum demir emilimini azaltmaktadır.