ÇOCUKLARDA ATEŞ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Çocuğumun ateşi yükseldi. Şurup veya fitil vermek zorunda mıyım?

Ateş sadece vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir. Vücudun verdiği tepkidir.

➡ Çoğu zaman mikroplara karşı savaşan bağışıklık sisteminin bir silahıdır. Bu sayede akyuvarlarımız daha hızlı hareket eder, enfeksiyonun olduğu bölgeye yoğunlaşır.

➡ Her zaman vücut sıcaklığını düşürmek zorunda değilsiniz. Bırakın bağışıklık sistemi işini yapsın, mikroplarla savaşsın.

➡ Ateş çok yükselir ve çocuğunuzu rahatsız etmeye başlarsa; (çoğu zaman 39°C ve üzerinde böyle olur) huzursuzluk, aşırı halsizlik yaparsa onu rahatlatmak amacıyla ateş düşürücü verebilirsiniz.

2) Çocuğuma Ateş düşürücü vermezsem havale geçirir!

▶ Bir çocuk ateşli havale (febril konvulziyon) geçirecekse geçirir. Ateş düşürücü şurup veya fitil vermek havale riskini azaltmaz.

▶Ateşin derecesiyle havale arasında ilişki yoktur. Kimi çocukta 40 °C ateş olur, sorun olmaz; kimisindeyse 37,5°C ateşle birlikte havale görülür.

▶Ateşli havale 6 yaşından küçük çocuklarda görülebilen bir durumdur. Büyük çocuklarda görülmez.

▶Aileleri çok tedirgin eden bir durum olmakla birlikte çoğu çocukta hiç bir etki, iz bırakmaz ve yaşı büyüdükçe çocuk havale geçirmez, kendiliğinden düzelir.

▶Bazı çocuklar havale geçirmeye yatkındır. Genellikle bu çocukların ailesinde çocukluğunda ateşli havale geçirenler vardır. 

3) Çocuğumun ateşi düşmüyor. Aspirin versem mi, Novalgin iğne yaptırsam mı?

🚫 Çocuklara ateş düşürücü olarak novalgin yapılmaz, aspirin verilmez !

📌 Novalgin yan etkileri ciddidir, bu yan etkilere tanık olmuş hiç bir doktor bu ilacı reçete etmez. Yurt dışında bazı ülkelerde yasaktır, satışı yoktur veya çok kısıtlı kullanılır.

📌 Ülkemizde nadiren de olsa acillerde kullanıldığına tanık oluyoruz. Hem meslektaşlarımı hem de anne babaları bu konuda uyarayım.

Lütfen Novalgin kullanmayın, çocuklara kesinlikle yaptırmayın!

4) Çocuğumun ateşi çok yüksek, diş çıkarıyor ondandır!

Diş çıkarma yüksek ateşe yol açmaz! Kitaplarda böyle yazsa da, gerçek hayatta diş patlatan çocuklarda vücut sıcaklığı yükseliyor. Bunu siz de yaşıyorsunuz, bizler de sıkça görüyoruz.

🆘 Vurgulamak istediğim nokta Özellikle 39 dereceyi geçen ateş durumunda “diş çıkarıyor, ondandır” deyip geçmemek gerekir.

💉Eşlik eden ciddi bir enfeksiyon olabilir. Dikkat! Böyle bir durumda Muayene olmanız gerekir.