Bebeklerde Kulak Şekil Bozuklukları ve Earwell Kulak Şekillendirme Tedavisi

Kulak şekil bozukluğu olan çocuklar, ileride psikolojik ve sosyal sorunlar yaşayabilirler.

Kulak şekillendirme tedavisi (Earwell, Craniowell), cerrahi olmayan ve etkili bir yöntemdir.

Bu yöntemde, bebeklerin kulağına özel bir silikon kalıp ve bantlarla şekil verilir ve bu bant birkaç hafta boyunca takılı kalır. Böylece kulağın kıkırdak dokusu istenen şekle gelir.

Bebeklerin esnek kıkırdak dokusu sertleşmeden yani ilk 1 ay içinde tedavi başlandığında çok daha başarılıdır.

Bu yüzden erken müdahale önemlidir! 

Kulak şekil bozukluğu nedir?

Kulak şekil bozuklukları, doğuştan veya sonradan gelişen kulak kıkırdağının normalden farklı görünmesidir. Kulak şekil bozuklukları iki türlü olabilir: deformasyon ve malformasyon.

– Deformasyon: Kulak kıkırdağı normal gelişmiş ancak anne karnında, doğum sırasında veya sonrasında basınç, travma veya yatış pozisyonu nedeniyle şekli bozulmuştur. Örneğin, kepçe kulak, katlanmış kulak ucu, sarkık kulak ucu deformasyon örnekleridir. 

– Malformasyon: Kulak kıkırdağı normal gelişmemiş ve eksik veya fazla parçalar vardır. Örneğin, küçük kulak (mikrotia), kulak kepçesinin olmaması (anotia), kulak memesinin olmaması (lobüler aplazi) malformasyon örnekleridir.

Kulak şekil bozuklukları neden önemlidir?

Kulak şekil bozuklukları estetik, işlevsel ve işitsel açıdan sorunlara yol açabilir. 

  • Estetik olarak, kulak şekil bozuklukları çocuğun görünümünü etkileyebilir ve kendine güvenini, sosyal ilişkilerini ve psikolojik durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. 
  • İşitsel olarak, kulak şekil bozuklukları ses dalgalarının kulağa ulaşmasını engelleyebilir ve işitme azlığına neden olabilir. 
  • İşlevsel olarak, Gömülü kulak (kriptoşi) durumunda gözlük veya maske gibi eşyaları takmakta zorluk yaşayabilir. 

Kulak şekil bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Kulak şekil bozukluklarının tedavisi için iki yöntem vardır: cerrahi ve cerrahi olmayan.

– Cerrahi yöntem: Kulak kıkırdağının kesilerek veya dikilerek yeniden şekillendirildiği bir ameliyattır. Genellikle 5 yaşından büyük çocuklarda yapılır. Cerrahi yöntemin avantajı çoğu zaman kalıcı sonuç sağlamasıdır. Dezavantajları ise anestezi riski, enfeksiyon riski, kanama riski, iz kalması ve sonucun beklentiyi karşılamamasıdır.

– Cerrahi olmayan yöntem: Kulak kıkırdağının basınç uygulayarak yeniden şekillendirildiği bir yöntemdir. Yeni doğan bebeklerde ilk 1-2 içinde yapılır. Cerrahi olmayan yöntemin avantajı ağrısız, güvenli ve izsiz olmasıdır. Dezavantajı ise zaman sınırlaması olmasıdır. Yani bebeklerde kulak kıkırdağı doğumdan sonra 6 hafta içinde en esnek halindedir ve bu süre içinde şekillendirilebilir. Daha sonra kıkırdak sertleşir ve şekillendirme zorlaşır.

EarWell Kulak Şekillendirme cihazı nedir?

EarWell cihazı, cerrahi olmayan bir yöntem olan kulak şekillendirme sisteminin bir markasıdır. EarWell cihazı, kulak kıkırdağını istenilen şekle getirmek için özel tasarlanmış bir plastik kapak, bir çerçeve, bir kulak memesini sabitleyen bant ve bir yapıştırıcıdan oluşur. EarWell cihazı, bebeklerin kulağına uygulanır ve 4-6 hafta boyunca takılır. Bu süre içinde kulak kıkırdağı şekillenir ve cihaz çıkarıldığında yeni şeklini korur.

EarWell cihazının etkinliği nedir?

EarWell cihazının etkinliğini araştıran bir çalışma, Singapur’da 3 yıl boyunca yapılmıştır. Bu çalışmada, EarWell cihazı ile kulak şekillendirme yaptıran 67 bebek (toplam 105 kulak) izlenmiştir. Çalışmanın sonuçları şöyle özetlenebilir:

– EarWell cihazı ile kulak şekillendirme başarı oranı %86’dır. Yani 105 kulağın 90’ında istenilen sonuç elde edilmiştir.

– Kulak deformasyonları, kulak malformasyonlarına göre daha yüksek başarı oranına sahiptir. Deformasyonlu 70 kulağın 69’unda (%98), malformasyonlu 35 kulağın 22’sinde (%64) başarılı sonuç alınmıştır.

– Başarı oranını etkileyen tek faktör kulak bozukluğunun türüdür. Diğer faktörler olan bebeklerin yaşları, uygulama süreleri ve emzirme durumları başarı oranını etkilememiştir.

– Cilt komplikasyonları sık görülmüştür (%46). Bunlar genellikle hafif ve geçici kızarıklık, şişlik, soyulma veya kabuklanmadır. Kalıcı iz bırakmaz, bir kaç gün içinde düzelir. Cilt komplikasyonları yaşayan bebeklerin yaş ortalaması (22.1 gün) yaşamayanlara göre (10.6 gün) daha yüksektir.

EarWell cihazının avantajları nelerdir?

– Cerrahi olmayan bir yöntem olduğu için ağrısız, risksiz ve izsizdir.

– Bebeklerde kulak şekil bozukluklarının erken tedavi edilmesini sağlar.

– Estetik ve işitsel sorunların önlenmesine yardımcı olur.

– Çocukların kendine güvenini, sosyal ilişkilerini ve psikolojik durumunu olumlu yönde etkiler.

EarWell cihazının dezavantajları nelerdir?

– Sadece yeni doğan bebeklerde uygulanabilir. Bebeklerin doğumdan sonra ilk 6 hafta içinde başvurmaları gerekir.

– Sıcak ve nemli iklimlerde cilt komplikasyonları daha sık görülebilir.

– Kulak malformasyonlarında başarı oranı daha düşüktür.

EarWell tedavisini nasıl yaptırabilirim?

Bebeğinizde kulak deformitesi mevcutsa fotoğrafını çekip kulak şekillendirme tedavisinde tecrübeli bir uzmana danışmanız gerekir. fotoğraf ile ön değerlendirme yapılıp muayene için görüşme planlanır. Doktorunuz bebeğinizin kulağını muayene edecek ve EarWell cihazının uygun olup olmadığını belirleyecektir. Eğer uygunsa, doktorunuz EarWell cihazını sipariş edecek ve bebeğinizin kulağına uygulayacaktır. Tedavi süresi ortalama 4-6 haftadır ve tedavi süresince haftalık kontrole gelmeniz gerekir. Uygulama sırasında ve sonrasında doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz önemlidir.

Bebeğinizin kulağı size farklı geliyorsa vakit kaybetmeden bize ulaşın. Ön değerlendirme ve tedaviye uygunluk için bilgi alın.

Doğum sonrası ilk 2 ayda tedavi uygulanabilse de ilk 1 ayda tedaviye başlamak çok daha başarılı sonuç vermektedir.

Uzm. Dr. Erdal Pazar

Körfez Mah. Ahmet Ergüneş Sk. No:21/15, İzmit Kocaeli

Tel: 0542 240 7150

Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31568305/