BEBEKLERDE BURUN TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ, BURUN TIKANIKLIĞINI NE İLE AÇALIM, DENİZ SUYU MU? SERUM FİYOLOJİK Mİ?

Sonbahar ve kışın gelmesiyle burun akıntısı, tıkanıklık, öksürük gibi şikayetlerde artış yaşanmaya başladı. Soğuk algınlığı (nezle) ile birlikte gördüğümüz bu şikayetler hem bebeklerin ve çocukların hem de ebeveynlerin yaşam ve uyku kalitesini bozmaktadır. Bu şikayetleri azaltmak, çocukların sağlığını korumak adına ilaç dışında alternatif çözüm önerileri neler olabilir bunlardan bahsedeceğim. İlk olarak burun temizliği, serum fizyolojik, deniz suyu ve tuzlu su hakkında bilgiler vererek başlamak istiyorum.

Deniz suyu spreylerinin düzenli kullanılması ile boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı şikayetlerinde azalma, soğuk algınlığı ilacı kullanımında azalma görülmektedir. Yapılan çalışmada çocuklarda hem deniz suyu hem de serum fizyolojik burun damlalarının kullanılmasıyla soğuk algınlığı şikayetlerinde rahatlama görüldüğü saptanmıştır.

Klor içeren tuzlar ve bildiğimiz sofra tuzunun (NaCl) virüslerin çoğalmasını engellediği, bağışıklık hücrelerini destekleyerek lokal vücut direncinin artmasına yol açtığı bilinmektedir. Tuzlu su ile gargara yaparak, veya burun damlası / spreyi kullanarak bu etkiden faydalanabilirsiniz.

Yetişkinler ve büyük çocuklar için 1 bardak ılık suya yarım çay kaşığı deniz tuzu ekleyip karıştırabilir, gargara için bu suyu kullanabilirsiniz. Bebeklerde burun temizliği için eczanelerde satılan serum fizyolojik solüsyonları (%0,9 NaCl içerir) kullanmanız uygundur.

Daha büyük çocuklar için de serum fizyolojik ya da hipertonik salin (%3 NaCl içerir) solüsyonları kullanabilirsiniz. Hazır satılan deniz suyu damla ya da spreyler de benzer şekilde etki gösterir. Sprey mekanizması sayesinde suyu basınçlı gönderdiği için 6 aydan büyük çocuklarda ve yetişkinlerde serum fizyolojiğe göre tıkalı burunları açmakta daha etkili olabilmektedir.

Hatırlatmakta fayda var, 6 aydan küçük bebekler için sadece damla şeklinde olanlar tercih edilmelidir.

Referanslar: Ramalingam S, et al. A pilot, open labelled, randomised controlled trial of hypertonic saline nasal irrigation and gargling for the common cold. Scientific Reports, 2019

Slapak I., et al. Efficacy of isotonic nasal wash (seawater) in the treatment and prevention of rhinitis in children. Arch Otolaryngol Head Neck Surg, 2008.

King D., et al. Saline nasal irrigation for acute upper respiratory tract infections. Cochrane Database Syst Rev, 2015.