AKARLAR ve EV TOZU ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

EV TOZU AKARI NEDİR?

Ev tozu akarı, mikroskopik boyutlarda olan ve ev tozunda bulunan canlılardır. Bu akarlar genellikle kumaş ve süngerlerde kolayca çoğalır; evlerdeki halılarda, yatak takımlarında, yastıklarda ve diğer yumuşak mobilyalarda yaşarlar. Ev tozu akarları, özellikle sıcak ve nemli ortamları tercih ederler. Yatak odaları, vücut sıcaklığımız ve terleme nedeniyle nemli bir ortam sunar, bu da ev tozu akarlarının çoğalması için uygun bir ortam oluşturabilir. Ayrıca, yatak ve yastıklar gibi yatak takımları, ölü cilt hücreleri ve diğer organik malzemelerle beslenen ev tozu akarları için uygun bir besin kaynağı sağlar.

Bu akarların dışkıları, alerjik reaksiyonlara neden olabilen proteinler içerir. Bu nedenle, ev tozu akarlarına maruz kalmak, bazı insanlarda alerjik belirtilere yol açabilir. Bu belirtiler arasında burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kaşıntı, öksürük ve hatta astım semptomları bulunabilir.

Kapalı ortam alerjileri içinde en sık görüleni ev tozu akarı alerjisidir. Pek çok kişi tanı alsa da almasa da bu şikayetleri yaşıyor. Alerji tanısı konulmamış olsa bile bu şikayetleri yaşıyorsanız akarlardan korunmak için önlemler almanızda fayda var.

Haydi bu önlemlere göz atalım.

1. Halıları Kaldırın: 

  • Ev tozu akarı alerjisi olan çocuk ve yetişkinlerin akarlardan uzak durmalarının en etkili yolu halıları kaldırmaktır. Dokuma halılar, ister elde ister fabrikada dokunmuş olsun, ister sentetik isterse yün olsun, ev tozu akarları için önemli bir yaşam alanı oluşturur. Halının yapıldığı malzeme değil, halının akarlar için barınma alanı olarak, varlığı sorun teşkil eder. 
  • Halı yerine çamaşır makinesinde yıkanabilecek ince örgü kilimler kullanılmalıdır. Kilimler 60 derecede yıkandığında hem ev tozu akarları ölür, hem de akarların dışkı parçacıkları suyla uzaklaştırılmış olur.
  • Halıfleks ve kaplama halılar mutlaka kaldırılmalıdır. Parke veya taş döşeme zemin uygundur. Zemin haftada 2 defa silinmelidir. 

2. Nevresim, Yastık, Yorgan Yün Olmasın: 

  • Çocuklar günün 8-12 saatinde yataklarında geçirdiği için bu tedbirler çok daha önemli. 
  • Nevresimler cilt artıklarının en çok biriktiği akarların en sevdiği ortamdır. Nevresim; sık dokuma özel anti alerjik olanlardan tercih edebilirsiniz. Haftada bir 60 derecede yıkayın. 
  • Yün battaniye, yorgan ve kuş tüyü yastık akarlar için odak oluşturur. Elyaf malzeme tozu azaltmak için idealdir. 
  • Yatak, yastık ve yorgan için özel anti alerjik kılıflar bulunmaktadır. Bunlar çok sık dokuma olup akarların solunmasını engeller. Bu kılıfı takıp üzerine normal nevresiminizi serebilirsiniz. Kılıfları 3 ayda bir, nevresimlerinizi haftada bir yıkayabilirsiniz. 

3. Hava Temizleyiciler Yetersizdir:

Ev tozu akar parçacıkları ağır olduğundan uzun süre havada asılı kalamazlar. Bu nedenle bu parçacıkların uzaklaştırılmasında hava temizleyiciler fayda sağlamaz. Halıları yerde dururken elektrik süpürgesiyle yıkamak alerjenin uzaklaştırılmasına fayda sağlamadığı gibi bir de halıyı nemlendirerek akarların daha fazla yaşamasına neden olur. Buharlı temizlik robotları yüksek ısıyla akarları öldürür; ancak dışkı parçacıklarını uzaklaştırmada yetersiz kalır.

4. Sıcaklık ve Nem Dengesini Ayarlayın:

Akarlar nemli ortamı sever. Nem oranını 45-50 arasında tutmak ve rutubetten uzak durmak alerjiye karşı korunmada yardımcı olabilir. Deniz kenarında yaşayanlar yüksek nem açısından risk altındadır. Eviniz nemliyse nemi azaltan cihazlardan kullanabilirsiniz. 

Sıcak ortam da akarların çoğalmasını kolaylaştırır. Oda sıcaklığını 18-22 derece aralığında tutmak faydalı olacaktır. Odanın çok sıcak olması (>24 derece) hem akarların çoğalmasına hem de burun kuruluğu ve tıkanıklığının artmasına yol açar.

5. HEPA filtreli Elektrik Süpürgesi ile Toz Alın:

Çocuğun odasında haftada 2 defa elektrik süpürgesi ile toz alınmalıdır. HEPA filtreli olması tozu etrafa dağıtmaması için mutlaka gerekli! 

6. İnce Tül veya Stor Perde Tercih Edin:

Kalın veya ağır perde yerine ince tül veya düz stor perde kullanmak daha az toz birikmesine yardımcı olabilir. Perdeyi de iki haftada bir yıkayın ve çocuğun yatağını perdeden uzağa yerleştirin.  

7. Az Eşya Bulundurun:

Odada mümkün olduğunca az eşya bulundurmak da toz yükünü azaltır. Oyuncakları kapağı kapalı kutularda saklayın. Peluş, kumaş ve tüylü oyuncaklar çok miktarda toz barındırır. Yatakta ve odada bulundurmayın. Bu oyuncakları yıkayın. Yıkayamadığınız oyuncakları derin dondurucuda 24 saat bekleterek de akarları öldürebilirsiniz. 

8. Kitapları Kaldırın:

Çocuğun odasında kitaplık varsa kaldırın. En çok toz barındıran eşyaların başında gelir. 

9. Koltuk Kaplaması Ne Olsun?

Koltukların içindeki süngerler akarlar için kaynak oluşturur. Özellikle çocuklar üzerinde zıplarsa toz havaya kalkar ve şikayetleri artırır.

Deri kılıflar tozu azaltmak için idealdir. Kumaş kaplama var ise haftada 2 defa HEPA filtreli süpürge ile temizleyin. Kadife koltuk kaplaması çok toz tuttuğu için değiştirmeniz gerekebilir. 

10. Temizlik Malzemeleriniz Doğal Olsun:

Çocuk odası ve ev temizliğinde mümkün olduğunca kimyasal deterjan ve çamaşır suyundan sakının. Beyaz sabun, sirke ve su temizlik için idealdir. Oda kokusu, parfüm vb kullanmayın. Akar öldürücü ilaçlar akarları öldürse de artıklarını temizlemediği için etkisi azdır, önerilmez. 

Bu önlemleri uygulayarak ev içindeki ev tozu akarı miktarını en aza indirebilir, alerjiden korunup burun tıkanıklığını azaltabilirsiniz. 

Açık burunlarla rahat nefes alabildiğiniz günleriniz olsun 🙂