RUTİN OLUŞTURMAK

Gelişimin özellikle ilk yıllarında günlük uyku ve beslenme rutini oluşturmak çok önemli. İlk 3 ay patron bebektir, istediği zaman emer, istediği zaman uyur. Üçüncü aydan sonra rutin oluşturmak çok kıymetli. Önce emme düzeni, eş zamanlı olarak uyku rutini oluşturulabilir. Bu düzen sayesinde bebeğinizin güvende hissetmesi, olayların arka arkaya gelerek devamlılık kazandığını anlaması sağlanır. Anne-baba olarak sizler de zaman ve enerji tasarrufu sağlarsınız ki bu da hiç azımsanmayacak bir kazanımdır.

İlerleyen yıllarda ders zamanı, ekran zamanı gibi düzenlemeler de hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Pek çok araştırma gösteriyor ki düzenli uyku rutini olan, ailesiyle birlikte rutin akşam sofrasında yemek yiyen çocuklar daha sağlıklı büyüyor.

Çocukluğunuzda sizi en mutlu eden, güzel şekilde hatırladığınız şeylere bir göz atın. Genellikle o dönemde yaptığınız rutinlerin hafızalara kazındığını göreceksiniz.

Mesela ben çok iyi hatırlıyorum. Ortaokul yıllarında her salı akşamı ağabeyimle birlikte okul kıyafetlerimiz ve çantamızla dedem ve babaannemin yanına giderdik. Babaannem her çarşamba sabahı patates kızartması yapardı. Ben yavaş yediğim için iki ayrı tabağa bölerdi, hangi tabak kimin olacak diye kısa bir tartışmanın ardından bir güzel kahvaltımızı yapardık.

Çocuğunuzla kaliteli, eğlenceli, huzurlu zaman geçirmek, zamanı doğru yönetebilmek için Rutin oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederim.