BEBEK MASAJI

Bebek masajı bebeğin sağlığı, yaşam kalitesi ve anne-bebek iletişimi açısından önemlidir. Kas gücünü geliştirir. Fiziksel gelişimini destekler. Dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bebeğin rahatlamasına, uyumasına yardımcı olur. Hareketliliğini arttırır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bebeğin huzurlu olmasını ve daha uzun süre anne sütü ile beslenmesini sağlar.

NELERE DİKKAT EDELİM?

Masaj için en ideal zaman bebeğin karnı doyduktan 1-1,5 saat sonra veya banyo sonrasıdır. Yeni emmiş, karnı şiş olan bebeğe masaj yapmak kusmaya neden olabilir.

Masaj yapılan yer, bebeğin üşümemesi için hafif sıcak (24-26 °C), sessiz olmalı ve hava akımı bulunmamalıdır. Yere battaniye veya benzeri yumuşak bir örtü serilmeli. Bebeğin yakınında üzerine düşebilecek nesneler olmamalı, özellikle sıcak içecekler bebeğin yakınında tutulmamalıdır. Masajı yapacak kişi cildi çok hassas olan bebeği korumak için takılarını çıkarmalı, tırnaklarını kısa kesmelidir. Sonrasında bebek hazırlanan örtünün üzerine soyularak yatırılmalıdır.

Masaja başlamadan önce bebeğin altı kirliyse değiştirilmelidir. Masajı yapacak kişi ellerini ılık bir suyla yıkamalı ve ellerini ısıtmalı.

Masajın rahat yapılmasını sağlayan bebe yağı veya vücut losyonu yakın bir yere konulmalı, yağın soğuk olmadığından emin olunmalıdır. Başlarken önce ellere yağ dökülmeli, ovalayarak ılık hale getirip bebeğin vücuduna yayılmalıdır. Bebek yağının doğal içerikte (badem, avokado, zeytinyağı vs) olmasına, katkı maddesi, koruyucu içermemesine dikkat edilmelidir.

Küçük bebeklere masaj kısa süreli başlanır, 3-5 dk yapmak yeterlidir. Bebek alıştıkça süre 15 dk’ya kadar uzatılabilir. Uzun süreli yapılırsa bebek sıkılıp huzursuzlaşabilir.

Bebekle tüm masaj sırasında yumuşak bir ses tonuyla konuşmak ya da ona şarkı söylemek anne bebek etkileşimini daha olumlu etkileyecektir.

Yüz Masajı

Parmaklar bebeğin alnının ortasına koyulup oradan şakaklara doğru masaj yapılır. Göz kapakları şakaklara doğru hafifçe ovulur. Burnu yanaklara doğru hafifçe bastırılarak ovulur. Diş etlerinin üstüne gelecek şekilde, ağız kulaklar yönünde gülümseme yaptırılır gibi sıvazlanır. Çeneden kulak arkasına doğru hafifçe masaj yapılır.

Göğüs Masajı

Eller göğsün ortasına yerleştirilir, koltuk altlarına doğru avuç içlerini hafifçe bastırılarak kitap sayfası düzeltir gibi inilir. Eller göğsün ortasından karşı omuza doğru ileri geri kaydırılır.

Kol Masajı

Bebeğin kolu kaldırılır. Koltuk altları ovulur. Omuzdan bileklere kadar sıvazlanarak önce bir elle sonra diğer elle masaj yapılır. Aynı teknikle bu kez bilekten omuza doğru işlem tekrarlanır. Bebeğin kolu avuç içine alınarak, içe doğru dairesel hareketlerle (burma hareketi) ovulur. Eller açılır, her parmak sırayla ovulur. Aynı işlem diğer kola da uygulanır.

Karın Masajı

Eller kum çeker gibi bebeğin karnında kendine doğru çekilir. Bacaklar havaya kaldırıp dizlerden bükülür ve karnına doğru bastırılır. Tek elle bebeğin karnında aynı işlem yapılırken diğer elle de bacaklarından tutulup karna doğru bastırılır. Parmakların ucu soldan sağa doğru yürütülerek masaj bitirilir.

Bacak Masajı

Bebeğin bacağı kaldırılır. Bacağı bileklere doğru önce bir elle sonra diğer elle sıvazlanır. Aynı teknikle bu kez bilekten kalçaya doğru işlem tekrarlanır. Bacak bilekten, her iki elin parmak uçlarıyla, eller paralel olacak şekilde tutulur. Kalçadan bileğe doğru eller ters yönde hareket ettirilerek ovulur. Daha sonra aynı işlem kalçaya doğru sürdürülür. Kollara uygulanan içe dairesel burma hareketi bacağa da uygulanır. Topuktan parmaklara doğru ayak tabanı ovulur. Ayak parmaklarının her biri teker teker ovulur. Ayak üst kısmı bilekten parmaklara doğru ovulur.

Sırt Masajı

Bir yastık ya da battaniyenin üzerine bebek yüzüstü yatırılır. El sırtın ortasında omurgaya dik açı oluşturacak şekilde tutulur, sürtme hareketiyle boyundan kalçaya doğru tüm sırta masajı uygulanır. Sırta parmak uçlarıyla küçük daireler çizilir.

Bebek masajı, anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahiptir. Bebeğe masaj yapmak için en ideal zaman doyurulduktan bir saat sonradır. Masajın etkili olması için doğal yağlar tercih edilmelidir. Masaj süresi olarak her iki hareketin iki kez tekrarlandığı 15 dakika süre yeterlidir.