Toplumda herhangi bir hastalık için riskli kişileri aşılamanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki aşı yapılan kişiyi o hastalığa karşı korumak; ikincisi ise toplumda hastalığın kontrolünü sağlamaktır. Bu iki nedenden ötürü aşılama, en temel koruyucu sağlık hizmetlerinden biridir.

Çocuğunuza aşı yaptırdığınızda o hastalığa karşı koruma sağlamış oluyorsunuz. Çocuğunuz o mikropla karşılaştığında bağışıklık sistemi mikrobu tanır ve hastalık yapmasını engeller. Bu sayede çocuğunuzun kendi bağışıklığını destekleyerek o mikrobu tanımasını sağlamış olursunuz.

Sağlık Bakanlığı Aşıları- Ücretsiz Aşılar

Çocukların sağlıklı kalması, enfeksiyonlara yakalanmaması için aşı takvimini Sağlık Bakanlığı düzenler, ve ücretsiz olarak tüm çocuklara uygulanması için aile hekimleri ve hastanelere ulaştırır.

Kliniğimizde Sağlık Bakanlığının temin ettiği rutin aşı takvimi aşıları ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Özel Aşılar

Kliniğimizde rutin aşı takviminde yer almayan özel aşılar da uygulanmaktadır. Bu aşılar (Rotavirüs, Meningokok ve HPV aşıları) zorunlu olmayıp, ailenin isteği ile ücret karşılığında yapılmaktadır. Hastalıklardan korunmak için tüm aşıların zamanında ve tam olarak yapılmasını önermekteyim.