Öksürük İçin Ne İyi Gelir ?

öksürük

Çocuğunuzun öksürüğü hafif soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Dikkat: Zor nefes alma, burun açık olmasına rağmen hırıltılı solunum, morarma, inatçı öksürük krizi, yüksek ateş gibi bulgular varsa muayene olmanız gerekir. Bazı zatürre tipleri ateş olmadan öksürük ve/veya hırıltı ile kendini gösterebilir. Dikkat!

1- Bol Su İçin

Öksürüğün en iyi ilacı bol sıvı gıda ve su alımıdır. Boğazın nemli kalması kuruluğu azaltarak öksürük ataklarını bir nebzeye kadar rahatlatabilir. Öksüren çocuğun özellikle kendine ait, kolay ulaşabileceği yerde bir şişe suyunun bulunması ve su içmesinin sık sık hatırlatılması gerekir. Geceleri de yatağının başucuna su şişesini koymayı unutmayın. Ilık çorba da su ihtiyacı için iyi gelecektir.

2- Burun Tıkanıklığını Açın

Öksürüğün bir nedeni de burunda biriken mukus ve kirin genizden geriye doğru akarak çocuğu öksürtmesidir. Eczanelerde bulunan Deniz suyu veya serum fizyolojik damlalar ile çocuğunuzun burnunu yıkayarak mukusun temizlenmesini, burun pasajlarının nemli kalmasını ve çocuğun rahat nefes almasını sağlayın. Bebekler için burundaki mukusu emerek çekmeye yarayan burun aspiratörleri de kullanılabilir. 6 aydan büyük çocuklar için sprey formda olan markaları tercih etmekte yarar var. Ilık duş ve nemli hava da burnunun açık kalmasına yardımcı olur.

3- Yatağını/Yastığını Yükseltin

Öksürükler genelde gece saatlerinde uyku pozisyonu için yatağa yatıldığına artar. Bunun nedeni öksürüğe neden olan mukusun, düz zeminde geniz arkasına kolaylıkla akmasıdır. Çocuğunuz geceleri çok öksürüyorsa yüksek bir ya da iki yastık kullanarak öksürüğün azalmasına yardımcı olabilirsiniz. İlk 2 yıl bebekler için yastık kullanmıyoruz. Yatağın baş kısmını yükselterek de bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

4- Ortamı Nemlendirin, temiz hava sağlayın

Özellikle kış döneminde kaloriferin üzerine bir tas su veya ıslak havlu koyup buharlaşmasını sağlayarak odanın havasını nemlendirin. Kuru iklimi olan bir yerde yaşıyorsanız Soğuk buhar veren bir nemlendirme cihazı kullanarak da odayı nemlendirebilirsiniz. Oda için %40-60 nem yeterlidir. Aşırı nem rutubete yol açar, alerji ve astımı tetikleyebilir.

Ilık duş almak, bir tencerede su kaynatıp içine birkaç damla okaliptus yağı eklemek, çocuğun kafasına bir havlu örterek sıcak buharı 5 dakika kadar solumasını sağlamak da faydalı olabilir.

Oda sıcaklığı 20-23 derece idealdir. Daha yüksek sıcaklık, havayı kurutarak öksürüğün artmasına yol açabilir. Çocuğu uygun şekilde giydirdiğimiz sürece özellikle gece saatlerinde ara ara pencereyi açarak serin ve temiz hava gelmesini sağlamak faydalı olabilir.

5- Yatak Odasındaki Alerjenlere Dikkat

Öksürüğün bir nedeni de alerji olabilir. Ev tozu akarları ve deterjan gibi kimyasalların kokusu çocuğunuzu rahatsız edebilir. Bu durumda alerji yapması muhtemel olan yatak ve yastık kılıflarını sıklıkla ve herhangi bir parfüm içermeyen deterjanlarla yıkayın. Yumuşatıcı olarak sirke kullanabilirsiniz. Zira ticari yumuşatıcılar da yoğun kokularıyla alerji ataklarına yol açabilir. Çamaşır kurutmak için çocuk odasını kullanmayın.

Peluş oyuncak, perde gibi toz tutan eşyaları kaldırın. Odadaki halının alerji yapmayan özellikte olduğundan emin olun ya da gerekirse halıyı veya kilimi tamamen kaldırın.

6- Dinlenmesini sağlayın

Öksürük söz konusu olduğunda gözlerden kaçan yine çok basit bir öneri dinlenmedir. Vücudumuz dinlenme konumundayken daha hızlı iyileşir. Gece uykusu buna güzel bir örnektir. Ancak gündüz dinlenceleri de unutulmamalı. Çocuğunuz çok öksürdüğünde hareketli aktivitelerden uzak durup, kitap okumak, masa başında resim gibi sanat aktiviteleri yapmak, boya kitabını boyamak, lego oynamak, puzzle yapmak gibi onu meşgul eden, eğlendiren ama fiziksel olarak yormayan aktivitelere yönelmesini sağlayabilirsiniz.

7- Bal ya da Ballı Bitki Çayı Yapın

Bal, öksürüğü azalttığı eskiden beri bilinen bir halk reçetesidir. Çocuğunuz direkt yutabiliyorsa ve 1 yaşından büyükse,1 çay kaşığı bal verin. Kimileri bala toz şeklindeki zencefil de eklemekte ve macun şeklindeki bu karışımı vermektedir. Balı direkt yutmak zor oluyorsa ılık suya ya da bitki çayına 2 kaşık bal karıştırarak verin. Bu çayın içine birkaç damla limon suyu da eklenebilir. 1 yaşından küçük çocuklara bitki çayları ve bal verilmesi alerji ve botulism riski nedeniyle uygun değildir.

8- Bitkisel Pastil Kullanın

Öksürük durumunda çocuklar için formüle edilmiş doğal, bitkisel pastiller kullanın. Bu pastiller boğazı yumuşatarak, oluşan kuruma hissini giderebilir. Bununla beraber pastillerin yutma ve boğazına kaçma riskinden ötürü 6 yaş öncesinde verilmemesi gerekir. Ayrıca gün içinde kaç adet pastil yenildiğinin de takibini yaparak aşırı tüketimden sakınmak gerekir.

9- Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Tuzlu su boğazın arkasında biriken mukusu ve böylece oluşan öksürük hissini azaltır. Bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyarak iyice eriyene kadar karıştırın. Suyun iyice soğumasını bekledikten sonra çocuğunuza bu suyla gargara yapmasını ve tükürmesini söyleyin. Bu işlem günde birkaç kere tekrar edilebilir. Ancak çocuğunuz gargarayı uygun şekilde yapabilecek ve tuzlu suyu yutmayacak kadar büyük (4-6 yaş) olmalıdır.

10- Bitkisel Nefes Açıcı Damla/Kremler Sürün

Bebekler için olan formu Vicks Babyrup, daha doğal içeriğe sahip olan Mustela Rahatlatıcı Göğüs Kremi ya da yakasına damlatmak için Coldmix, Vaxicold gibi bitkisel yağlar 6 aydan büyük çocuklarda kullanılabilir.

Halk arasında sıkça uygulanan gece uykusundan önce ayağın tabanına Vicks Vaporub krem sürerek çorap giydirip yatmanın bazı öksürüklere iyi geldiği gözlenmektedir. 2 yaşından büyük, astımı olmayan, havale geçirmemiş çocuklar için denenebilir. Vicks Vaporub kremin içerdiği kafur, çok alındığında zehirli etki yaratabilen bir maddedir. Bu nedenle ağıza ya da burna sürülmemelidir. Akciğerlerde ani büzüşme yapabilir. Havale öyküsü olanlarda tetikleyici olabilir. Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklara Vicks Vaporub krem kesinlikle kullanılmamalıdır.